Kurs ADR cysterny (początkowy i uzupełniający)
Kursy specjalistyczne przeznaczone dla osób, które:
- ukończyły 21 rok życia,
- posiadają prawo jazdy kat. B, C / C+E,
- ukończyły szkolenie podstawowe ADR.
Celem kursu specjalistycznego ADR cysterny jest odpowiednie przygotowanie kierowców do obowiązków związanych z przewozem drogowych materiałów niebezpiecznych w cysternach. Istotą szkolenia jest również uświadomienie istniejących zagrożeń oraz przekazanie wiedzy pozwalającej na podjęcie czynności zapobiegawczych oraz niezbędnych działań po zaistniałym wypadku.
Zakres tematyczny podejmowany podczas zajęć dotyczy m.in.:
- ogólnych wiadomości związanych z systemami napełniania i opróżniania cystern,
- zachowania się pojazdów na drodze podczas przewozu materiałów niebezpiecznych,
- szczególnych wymagań obowiązujących cysterny,
- dodatkowych przepisów, ze szczególnym naciskiem na użytkowanie pojazdów w zakresie posiadania świadectw dopuszczenia pojazdów do ruchu, odpowiednie oznakowanie tablicami i naklejkami.
Szkolenie specjalistyczne ADR obejmujące przewóz materiałów niebezpiecznych w cysternach trwa nie mniej niż 16 godzin lekcyjnych.
Egzamin po kursie specjalistycznym ADR cysterny
By uzyskać uprawnienia, pozwalające na przewóz materiałów niebezpiecznych w cysternach, koniecznością jest przystąpienie do egzaminu państwowego – po ukończonym szkoleniu.
Egzamin przyjmuje formę testu pisemnego. Składa się z 18 pytań, zaś czas na udzielenie odpowiedzi wynosi 40 minut. Egzamin uznaje się za zdany, jeśli kursant udzielił co najmniej 12 poprawnych odpowiedzi.
W przypadku wyniku negatywnego, uczestnik ma możliwość przystąpić do jednego egzaminu poprawkowego – w terminie 6 miesięcy od daty rozpoczęcia kursu.